Opis zadania
Celem projektu „Seniorze! Na zdrowie!” jest zwiększenie świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej oraz korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej. Projekt zakłada edukowanie osób starszych o istotnym znaczeniu zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do podejmowania skutecznych działań na rzecz swojego zdrowia. Realizacja wydarzenia ma na celu poprawę jakości życia seniorów poprzez dostarczenie im wiedzy i narzędzi potrzebnych do dbania o siebie pod względem fizycznym oraz psychicznym. Mając na uwadze, iż terminy wizyt lekarskich są bardzo odległe, chcemy dostarczyć osobom starszym narzędzia, wiedzę, które pozwolą im na natychmiastowe podjęcie działań w zakresie własnego zdrowia.Współczesne społeczeństwo żyje w bardzo szybkim tempie, co wraz z wiekiem sprzyja wzrostowi ryzyka występowania chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, osteoporoza czy kontuzje. Wiele z tych chorób można jednak kontrolować oraz zapobiegać im poprzez odpowiednią profilaktykę oraz aktywność fizyczną. Niestety, wielu seniorów nie posiada odpowiedniej wiedzy czy też motywacji do podejmowania działań w tym zakresie. Brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, zaniedbywanie regularnych badań to częste problemy w tej grupie wiekowej. Aby skutecznie odpowiedzieć na te wyzwania, proponuję organizację kompleksowego wydarzenia z programem edukacyjno-ruchowym, który będzie się składał z trzech głównych części.
1.Pierwsza część wydarzenia będzie skupiała się na poszerzaniu wiedzy teoretycznej. Będą prowadzone wykłady przez specjalistów, tj.: lekarzy kardiologów, diabetologów, dietetyków, geriatrów, ginekologów, urologów, psychologów a także fizjoterapeutów oraz trenerów personalnych. Oprócz wykładów dla szerokiej publiczności, będzie także możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji, tak aby każdy uczestnik mógł wynieść dla siebie wyczerpującą wiedzę na temat schorzenia, z którym aktualnie się boryka i miał możliwość poprawić jakość swojego życia. W tym celu wymagane jest zrekrutowanie lekarzy specjalistów, fizjoterapeutów oraz trenerów.
2.Druga część wydarzenia to warsztaty ruchowe, na których będą odbywały się proste formy zajęć takie jak: joga, nordic walking oraz taniec. Zajęcia jogi mają na celu poprawę elastyczności ciała oraz relaksację, a także wzmocnienie mięśni całego ciała wpływając na redukcję bólu. Zajęcia Nordic Walking w plenerze to nauka marszu z kijkami, które pomagają w utrzymaniu równowagi oraz wzmacniają całe ciało. Sprzęt ten jest tani i ogólnodostępny, dlatego każdy senior będzie mógł wdrożyć tę aktywność w codziennym życiu. Zajęcia taneczne zawierają elementy sportu oraz zabawy, a także skutecznie zwiększają koordynację równowagi, poprawę nastroju oraz integrację społeczną. Wszystkie te aktywności są proste, nie wymagają dużych inwestycji w sprzęt czy przestrzeń, więc seniorzy chętniej podejmą aktywność fizyczną w swoim codziennym życiu. W tym celu, na rzecz wydarzenia wymagane jest zatrudnienie instruktora jogi, nordic walking oraz tańca a także wypożyczenie kijków do zajęć nordic walking.
3. Trzecia część wydarzenia będzie poświęcona zabawie. Zorganizowany będzie poczęstunek, na którym rozdawane będą zdrowe przekąski, które każdy senior będzie mógł w warunkach domowych, w prosty sposób wykonać sam. Aby zachęcić uczestników do integracji społecznych, odbędzie się także dancing, zabawa przy muzyce. To także ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne oraz nawiązywanie nowych relacji. W tym celu, na rzecz wydarzenia wymagane jest wynajęcie dj’a, który poprowadzi zabawę oraz wynajęcie cateringu, który zorganizuje poczęstunek.
Realizacja tego wydarzenia jest niezwykle ważna z kilku powodów. Pierwszym z nich jest przede wszystkim ogólna poprawa jakości życia seniorów. Poprzez zażywanie regularnej aktywności fizycznej, wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych seniorzy wpłyną na redukowanie ryzyka chorób przewlekłych oraz opóźnią procesy starzenia. Z racji, iż dostęp do opieki medycznej jest często utrudniony, wiele osób starszych nie ma świadomości w jaki sposób powinna przebiegać profilaktyka zdrowotna. W tym celu zorganizowane będą warsztaty prowadzone przez specjalistów, aby dostarczyć seniorom wiedzę w pigułce, którą będą mogli niezwłocznie wykorzystać. Z kolei warsztaty ruchowe oraz zabawa zaplanowana na koniec wydarzenia, będą sprzyjały integracji, co jest szczególnie ważne dla seniorów, którzy często borykają się z samotnością i izolacją społeczną.
Do wydarzenia warto zaangażować także lokalne firmy, takie jak: prywatne gabinety lekarskie, studio masażu i fizjoterapii, siłownie, trenerzy personalni, instruktorzy fitness, sklepy ze zdrową żywnością, salony kosmetyczne w ramach współpracy barterowej. Będą one mogły zareklamować swoje usługi seniorom. Aby zaktywizować jak największą grupę uczestników, na wydarzenie należy zaprosić lokalne Kluby Seniora. Aby skutecznie nagłośnić wydarzenie, należy rozdysponować środki na: wydruk ulotek i banerów informacyjnych oraz reklamę w lokalnym radiu.